afoto_Markovskis-2027.jpg

EKG jeb elektrokardiogramma

Rūpīga elektrokardiogrammas (EKG) pārbaude sniedz vērtīgus parametrus par Jūsu sirds funkciju. EKG grafiski attēlo elektriskos procesus sirds muskulī un ļauj ārstam izdarīt secinājumu par sirds darbību. Slodzes EKG jeb veloergometrijas  laikā elektrokardiogramma tiek pierakstīta, kad pacients ir pakļauts fiziskai slodzei (minoties ar riteni).

Sirdī ir stimulu ģenerēšanas un vadīšanas sistēma, kas ģenerē elektriskās strāvas ar spriegumu aptuveni 1/1000 volti. Šīs strāvas nodrošina sirds sišanos noteiktā frekvencē un tiek ģenerētas tā saucamajā sinusa mezglā, kas ir dabiskais sirds "elektrokardiostimulators". Caur vadīšanas sistēmu impulsi sasniedz sirds muskuļa šūnas.

Ar elektrokardiogrammas (EKG) palīdzību var reģistrēt šos sirds elektriskos procesus. Elektriskos procesus reģistrē ar mazu metāla plāksnīšu (elektrodu) palīdzību, kuras ir piestiprinātas pie noteiktām ķermeņa daļām.Tas ļauj izdarīt plašus secinājumus par sirds īpašībām un saslimšanām.

EKG sniedz informāciju par:

  • Sirds ritmu un frekvenci;

  • Traucējumiem uzbudinājuma veidošanās, izplatīšanās un repolarizācijas procesā sirds vadīšanas sistēmā un sirds muskulatūrā.

Reģistrētās līknes ļauj izdarīt secinājumus par šādām slimībām:

  • Sirds ritma traucējumiem (izcelsmes vietu un ilgumu). Šeit var novērtēt traucējumu bīstamību (priekškambaru vai kambaru atsevišķi pārsitieni vai īsi, vai arī noturīgi ritma traucējumi);

  • Akūti vai izbijuši sirds asinsrites traucējumi (sirds infarkti);

  • Konkrētu medikamentu pārdozēšana;

  • Sirds muskuļa iekaisums;

  • Sirds somiņas iekaisums;

  • Sirds sieniņu sabiezējums (hipertrofija) vai patoloģiska spiediena slodze uz labo vai kreiso kambari.

Izšķir sekojošus EKG veidus:

  • Miera EKG (12 novadījumu EKG). Elektrodu līknes reģistrēšana notiek pacientam atrodoties guļus stāvoklī. Mērījums tiek veikts, ja ir aizdomas par kādu iepriekš minēto sirds vai sirds un asinsvadu saslimšanu, kā arī saistībā ar vispārējām veselības pārbaudēm (skrīnings). Īslaicīgas sirds aritmijas reizēm ar šo izmeklējuma var netikt atklātas;

  • Ilgtermiņa EKG jeb Holtera monitorēšana. Dati tiek fiksēti 24 līdz 72 stundas ilgi, izmantojot pārnēsājamu EKG ierīci. Šo metodi izmanto, ja ir aizdomas par sirds ritma traucējumiem, iespējamiem kardiostimulatora darbības traucējumiem vai sirds frekvences medikamentozas regulācijas kontroles laikā;

  • Slodzes EKG jeb veloergometrija (12 novadījumi). Datu fiksācija notiek pacientam atrodoties uz veloergometra (speciāls ritenis slodzes EKG noteikšanai) un veicot standartizētu slodzes protokolu. Šis izmeklējums tiek nozīmēts pacienta individuālās sirds darbības novērtēšanai vai, ja ir aizdomas par kādu sirds saslimšanu, it īpaši koronāro sirds slimību. Tāpat izmeklējuma laikā tiek novērtēta sirds frekvences uzvedība slodzes apstākļos.

CENA - EKG - 25 EUR, Veloergometrija - 75 EUR, Holtera monitorēšana (24 h - 75 EUR, 72 h - 118 EUR).

PIETEIKTIES - +371 25418181