Lipīdu vielmaiņas traucējumi (jeb dislipidēmija, hiperholesterinēmija, hiperlipoproteinēmija)

Dislipidēmija ir patoloģisks holesterīna un/vai tā frakciju daudzums asinīs. Dislipidēmija ir nozīmīgs faktors, kas ietekmē kardiovaskulārās saslimšanas risku un prognozi. To raksturo paaugstināts kopējais holesterīns un izmainīts lipīdu frakciju lielums (zema blīvuma lipoproteīna holesterīna (ZBL-H) līmenis, augsta blīvuma lipoproteīna holesterīna (ABL-H) līmenis, triglicerīdi, lipoproteīns A, apolipoproteīns B). Jo augstāks ir pacienta 10 gadu kardiovaskulāras saslimšanas risks, jo zemāks ir mērķa zema blīvuma holesterīna līmenis. 10 gadu kardiovaskulāras saslimšanas risku var aprēķināt, izmantojot dažādus kalkulatorus. Eiropā biežāk izmantotais ir SCORE2. Savukārt zema blīvuma holesterīnam (ZBL-H) pārsniedzot robežu 4,9 mmol/L, SCORE2 vairs netiek aprēķināts, jo pacients uzreiz pieder AUGSTA kardiovaskulāra riska grupai. Šiem pacientiem ir rekomendēts konsultēties ar kardiologu par tālāku diagnostiku (EKG, ehokardiogrāfija) un terapiju, lai pozitīvi ietekmētu savu prognozi un laicīgi novērstu iespēju attīstīties aterosklerozei, kas ir iemesls infarktam, insultam un daudzām citām saslimšanām.

Diagnostika:

Dislipidēmija tiek diagnosticēta, veicot asinsanalīzes, kuras nozīmējis ārstējošais ārsts.

Zema blīvuma lipoproteīna holesterīna (ZBL-H) mērķis asinīs ir atkarīgs no katra pacienta individuālā kardiovaskulārā saslimšanas riska (SCORE).

Jaunākajās dislipidēmijas vadlīnijās ir rekomendēts, ka vismaz reizi dzīvē pacientam būtu jāapsver iespēja noteikt lipoproteīna A (LpA) līmeni asinīs, lai identificētu tos, kuriem ir iedzimts augsts šī lipoproteīna līmenis, kas ir neatkarīgs kardiovaskulārā riska faktors. Papildu loma riska stratifikācijā ir apolipoproteīna B (ApoB) analīzei.

No aparatīvām diagnostikas metodēm mūsu prakse piedāvā veikt bioimpedances mērījumu, kas ir nepieciešams pirms uztura speciālista konsultācijas.

Ārstēšana:

Dislipidēmijas ārstēšanas pamatā ir dzīvesstila maiņa, fiziskās aktivitātes un uztura paradumu maiņa. Mēs piedāvājam individualizētu uztura paradumu izvērtēšanu un rekomendācijas.

Medikamentozās ārstēšanas pamatā tiek galvenokārt izmantoti statīni, lai sasniegtu katra pacienta individuālo lipīdu mērķa līmeni asinīs. Ārstēšana ar statīniem ir uzskatāma par efektīvu un drošu ārstēšanas metodi, lai samazinātu kardiovaskulāro risku, un to nepanesība ir reta. Par to, kas būtu jāzina pacientiem par biežāk izplatītiem mītiem par statīnu lietošanu, lasīt rakstu “Ko iesākt ar paaugstinātu holesterīnu? Kas ir satraucoši skaitļi? Ko pacientiem būtu jāzina par statīniem.

2019 Guidelines on Dyslipidaemias (Management of)