Koronārā sirds slimība

Koronāra sirds saslimšana ir dinamisks process, ko raksturo aterosklerotisko pangu formēšanās sirds vainagartērijās un funkcionāla koronārās cirkulācijas ierobežošana. Sirds asinsvadu cirkulācijai pasliktinoties, rodas stenokardiskas sūdzības vai pat sirds infarkts, kas ir bīstams dzīvībai.

Simptomi:

Tipiskas stenokardijas lēkmes gadījumā pacientam rodas žņaudzošas sāpes krūtīs vai kakla daļā, žoklī, plecā vai rokā, ko izsaukusi fiziska piepūle un to atvieglo miera stāvoklis vai nitrātu ieņemšana 5 minūšu laikā. Vērtīgi zināt, ka koronāra sirds saslimšana sievietēm var manifestēties ar atipiskām sūdzībām (tikai elpas trūkums bez sāpēm krūtīs, pēkšņs nogurums vai “kuņģa dedzināšana”). Pacientiem ar cukura diabētu savukārt simptomi var pat neparādīties.

Diagnostika:

Koronārās sirds saslimšanas diagnostikā lielu lomu spēlē kardiovaskulārā riska izvērtēšana un klīniskās iespējamības novērtēšana, veicot, piemēram, tādus izmeklējumus kā EKG, ehokardiogrāfiju un slodzes EKG.

Ārstešana:

Koronārās sirds slimības ārstēšanā liela loma ir dzīvesveida pārmaiņām, farmakoloģiskai terapijai vai nepieciešamības gadījumā revaskularizācijai. Laicīgi diagnosticējot koronāru sirds slimību, var panākt tās stabilizāciju vai pat regresiju.